Czy przygotowując posiłek powinniśmy ściśle trzymać się przepisu?

Nie będąc profesjonalnym kucharzem bardzo często korzystamy z różnych przepisów i porad, gdy przygotowujemy posiłek. Zazwyczaj są to przepisy rodzinne, przekazywane z pokolenia na pokolenie, lub też brane z internetu. Niezależnie od tego, z jakiego miejsca czerpiemy przepisy oraz inspiracje do naszych dań, bardzo często chcemy coś w nich zmienić, dodać coś od siebie. Czy powinniśmy tak robić, czy lepiej jest korzystać ze sprawdzonego przepisu, i być pewnym że potrawa na sto procent wyjdzie tak, jak zakładaliśmy i jest opisane w przepisie?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi

Możemy jednak uznać, że wszystko zależy od naszego stopnia zaawansowania. Jeżeli nie jesteśmy doświadczeni w gotowaniu, i bardzo rzadko przygotowujemy różne posiłki – to wtedy powinniśmy trzymać się przepisu, ewentualnie wykonać w nim drobne zmiany takie jak dodanie innej przyprawy, lub zmiana ilości dodanych przypraw. Inne zmiany mogą po prostu do siebie nie pasować, i my, pomimo tego że uważamy że jakaś kombinacja będzie dobra – to będzie na odwrót i taki posiłek nikomu nie zasmakuje.
Sytuacja zmienia się, gdy jesteśmy doświadczeni w gotowaniu, i wiemy jakie kombinacje różnych przypraw bądź też składników będą się idealnie komponować. Wtedy możemy nawet wykonywać wiele zmian w przepisie, lub po prostu gotować od zera, bez żadnego przepisu, bazując na własnych doświadczeniach.

Czy umiejętność przychodzi z doświadczeniem?

Tak, im więcej gotujemy tym lepsze potrawy nam wychodzą, podobnie jak w wielu innych czynnościach. Na samym początku będziemy ściśle trzymać się przepisu, a gdy już będziemy doświadczonymi kucharzami to nawet z przepisów nie będziemy korzystać, tylko będziemy wszystko robić bazując na naszych własnych doświadczeniach. Będziemy od razu wiedzieć, kiedy posiłek jest już wystarczająco podgrzany i gotowy do podgrzania, i nie będziemy musieli korzystać z żadnych pomocy oraz porad. Jednak zanim takie coś osiągniemy – musimy dużo gotować. Umiejętność gotowania sama się nie wyrobi, musimy sobie w tym pomóc – na przykład gotując dziś obiad. To co dzisiaj przyrządzacie? 🙂

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar