Niezwykłe przyprawy. Oliwka europejska

Niezwykłe przyprawy. Oliwka europejska

Coraz częściej pojawia się na polskich stołach, coraz większa jest nasza wiedza na temat możliwości jej zastosowania. Oliwka europejska to jedna z tych roślin, które stały się popularne najpierw w kuchni śródziemnomorskiej i wraz z nią pobiły niemal cały świat. Dziś to ważna przyprawa oraz istotny składnik wielu dań. W jaki sposób można korzystać z tej rośliny? Jakimi właściwościami może nas zaskoczyć oliwka? Z czym ją łączyć i jak jeść?

Czym jest oliwka europejska?

Oliwka europejska swą popularnością poza granice Europy wykroczyła już w czasach starożytnych. Już wtedy była chętnie uprawiana nie tylko w południowej części Starego Kontynentu, ale i w Azji Mniejszej czy też na Krymie. Obecnie oliwka znana jest niemal na całym świecie. Z jej uprawami można zetknąć się w Ameryce oraz w Indiach, uprawiana jest także w odległej Australii. Oliwki kuszą przede wszystkim swym składem. W ich owocach znajduje się sporo tłuszczów, stąd też nie brak plantacji zakładanych z myślą o produkcji oliwy – zdrowego tłuszczu, z którego można bez obaw korzystać w kuchni. Owoce oliwki mogą też zmienić się w ważny dodatek do innych potraw. Konserwowane i marynowane pojawiają się w wielu daniach. Solo nie mają zbyt wielu smakoszy, chociaż zdarzają się takie wytrawne podniebienia. Niemal każdy przepis na pizzę lub włoską czy grecką sałatkę uwzględnia obecność w tym daniu oliwek. Wiele ciekawych receptur z oliwkami w roli głównej pochodzi z hiszpańskiej Andaluzji. W tym regionie oliwki są szczególnie popularne, a jednym z ciekawszych dań są tu oliwki faszerowane.

Do czego używamy oliwek w Polsce?

Oliwki dodawane są głównie do pizzy i sałatki greckiej. Jednakże oliwki marynowane mają w Polsce jeszcze jedno  lubiane zastosowanie. Są składnikiem szaszłyków warzywnych, gdzie występuje w towarzystwie mozzarelli. Na patyczek nabijamy pomidor koktajlowy, mozzarellę w mini kulkach, oliwkę, listek mięty i tak naprzemiennie. Taki szaszłyk króluje teraz na stołach jako szybka przekąska.

 

 

 

Najnowsze wpisy

Najnowsze komentarze

Archiwa

Kategorie

Meta

Facebook

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar